Gümüşlü köyü sakinleri su sıkıntısı yaşıyor
Bingöl merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Gümüşlü köyünde su sorunu yaşanıyor.
Gümüşlü köyü sakinleri su sıkıntısı yaşıyor

Bingöl İl genelinde yaz aylarında yaşanan su sorunu, Gümüşlü köyünde çileye dönüşmüş durumda. Basına konuşan köy halkı, yetkililerden su sorununa çözüm beklediklerini dile getirdi.

Evlerin temizliğini omuzlayan kadınlardan Ayfer Altay, “Her yaz su sorunu yaşıyoruz, yıllardır bu sorun çözülmedi. Yaz aylarında köyün nüfusu iki katına çıkıyor, sondaj suyu da yetmiyor, yetkilileri bizim köye davet ediyorum.” dedi.

İstanbul’da tatlı sektöründe Nuri Usta ile markalaşmış firmanın sahibi Hasan Altay, “Ben bu köyde doğdum, büyüdüm, her yaz ailem ile beraber köyüme geliyorum. 2020 yılındayız, köylerimizde hala su sorunu yaşanıyor olması ayıptır, ben bunu başka yerde dile getirmeye utanıyorum, yetkililerin de utanması gerektiğine inanıyorum. Bingöl ilimizde su sorunu olmaması lazım. Evde elimizi yıkayacak su yok. Bu ayıp, yetkililerimizindir.” dedi.

72 yaşındaki Necmettin Ankay, “Yukarıdaki 8 eve bir aydır su gelmiyor. Su kaynağında azalma var, ek bir kaynak bulmak lazım.” diye konuştu.

 Yılmaz Ankay da “her yaz aylarında aynı sorunları konuşuyoruz. Biz İstanbul’dan gelip köyümüze gelirken bir misafirimiz gelse; mahcup oluyoruz. Bu durum ilimize yakışmıyor. İnsanlığa yakışmıyor. Üç gündür köye geldim ama banyo duş ihtiyacımı Genç’e akrabalara giderek çözmeye çalışıyoruz.”

Abdurrezak Alsaç  ise şunları söyledi:

“Her yaz bu sıkıntıyı çekiyoruz. Yeni su kaynağı bulmak gerekir” dedi. Gümüşlü köyde birinci aza olan Hayrettin Altay, “Köyümüzün su ihtiyacını tamamlamak için alt yapı çalışması yapmamız gerekiyor, bunun için müracaat ettik ama henüz başlanmadı. İl Özel İdare’ye KÖYDES’e başvurduk ancak öncelenmedi, köyde üst mahallemiz çok mağdur durumda. Günün 24 saatinde sondajdan su alıyoruz ama yetmiyor, normal su kaynağımız yetersizdir. Düzenli olarak gündüz kapatıyoruz, akşam saatlerinde bazen 45 dakika, ya da bir saat su verebiliyoruz.”

Konu ile ilgili İl Genel Meclis üyesi Mehmet Arslan şunları söyledi: “Evet yaz aylarında su sorunu vardır, bu sorun her köyde yaşanıyor, köylümüz içme suyunu, bahçesinde de kullandığı için su yetmiyor. Buna rağmen biz yeni bir su kaynağı bulmak için programa aldık ancak seneye yapacağız.”


 

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-