Filistinli 30 esir 25 yıldan fazladır işgal zindanlarında tutuluyor
Filistin Esirler Heyeti Araştırma Birimi Başkanı Abdunnasır Fervane, 30 Filistinlinin 25 yılı aşkın süredir işgal zindanlarında esaret hayatı yaşadığını söyledi. Fervana, bu esirlere "Sabır Generalleri" denildiğini belirtti.
Filistinli 30 esir 25 yıldan fazladır işgal zindanlarında tutuluyor

Fervane, Filistinli esir Mahir Abdulkadir Yunus ve amcasının oğlu Kerim Yunus’un 1983'te bir siyonist işgal rejimi askerini öldürdükleri suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldıklarını ve 38 yıldır hapiste bulunduklarını kaydetti.

25 yıldan fazla süredir zindanlarda esaret hayatı yaşayan esirlerden 12’sinin Batı Şeria’dan, 5’inin Kudüs’ten, 12’sinin 1948’te işgal edilen Filistin topraklarından ve birinin de abluka altındaki Gazze sakinlerinden olduğu belirtildi. Diğer yandan, bu esirlerden 24’ü ömür boyu hapis cezasına mahkûm edilirken, geriye kalanlar da 35-45 sene arasında hapis cezasına çarptırılmış durumda.

Öte yandan yaptığı açıklamada durumun vahametini vurgulayan Abdunnasır Fervane, başta direniş grupları olmak üzere tüm ilgili makamları, kötü sağlık koşulları altında esaret hayatı yaşayan Filistinli esirlerin durumuna çare bulmaya çağırdı.

Haklarında verilen ağır hükümler sebebiyle zindan duvarları arasında on yıllarını geçiren Filistinli esirlerin serbest bırakılmaları için fırsatların her geçen gün daha da azalması büyük bir insani kriz olarak görülüyor. (İLKHA)

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-