Bingöl’de "Tekstilpark” projesi imza töreni
Bingöl Tekstilpark” projesi sözleşme imza töreni Valilik makamında gerçekleştirildi
Bingöl’de

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylanan ve Bingöl Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Bingöl Belediyesi ile Bingöl Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği ortaklığında hayata geçirilecek “Bingöl Tekstilpark” projesi sözleşme imza töreni Valilik makamında gerçekleştirildi.

Vali Kadir Ekinci Başkanlığında gerçekleşen sözleşme imza törenine, Bingöl Belediye Başkan V. M. Sait Kolak, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Bingöl İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Enes Üçgül ve Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen katıldı.

 İmza töreni öncesinde proje hakkında bilgi paylaşımında bulunan Vali Ekinci, FKA’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen ‘‘Bingöl Tekstilpark’’ projesi ile emek yoğun sektörlerin başında gelen tekstil-konfeksiyon sektöründe Bingöl’de yapılan yatırım sayısının artmasıyla 2018 yılı sonunda 600 civarında olan istihdam sayısının 2020 yılı Eylül ayı itibarıyla 2500’e ve firma sayısının 17’ye ulaştığını belirterek, sektör yatırımlarının devamlılığının sağlanabilmesi için altyapısı hazırlanmış, uygun fiyat ve şartlarda kiralanabilir modern üretim atölyelerinin oluşturulmasının yeni yatırımcıların Bingöl’e çekilmesi noktasında son derece önemli olduğunu ve ilimizin bu sayede daha cazip hale geleceğini belirtti.

 Bingöl’deki tekstil sektörüne yeni bir ivme kazandıracak bu projenin tek vardiyada 700 kişiye istihdam sağlayacağını ve 2021 yılında tamamlanacağını belirten Vali Ekinci, projenin ülkemiz ve Bingöl açısından hayırlara vesile olmasını diledi.

 FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan projenin toplam bütçesinin 8.6 Milyon TL olduğunu, projenin %75’inin FKA tarafından, %25’inin ise Bingöl İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını ifade etti.

Yoğulu, Haziran 2012’de yürürlüğe giren teşvik sistemi ile illerin 6 bölgeye ayrıldığını ve Bingöl’ün bu kapsamda en avantajlı bölge olan 6. Bölgede yer aldığı için özellikle emek yoğun sektörlerdeki yatırımcılar için çok cazip olduğunu belirtti.

Yoğunlu, Bingöl yatırım ortamına Ajansın Güdümlü Proje Desteği kapsamında 2017 yılında hayata geçirilen ve 600 kişiye istihdam sağlayan Bingöl Tekstilkent Projesi ve 2020 yılında tamamlanarak OSB’nin doğalgaza ulaşmasını sağlayacak Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi ile önemli katkı sağladıklarını belirterek yeni yatırımların devamlılığının sağlanması için Ajans olarak 2021 yılında da faaliyetlerin sürdürüleceğine dikkat çekti.

Yoğunlu, Bingöl yatırım ortamının ve istihdam olanaklarının iyileştirilmesi hedefi ile hazırlanan ‘‘Bingöl Tekstilpark’’ Projesi ile Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan 2700 m2 kapalı alana sahip 3 adet atölyenin yeni yatırımcıların hizmetine sunulacağını belirterek projenin Bingöl’e ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-