İşgalci Hint güçleri son 30 yılda 11 binden fazla Keşmirli kadını istismar etti
​Hint güçleri, taciz ve tecavüzü bir silah olarak sadece Keşmir'in kurtuluş mücadelesini bastırmak için değil aynı zamanda kadınlarının istismara maruz kalacağı endişesi ile Müslüman Keşmir halkını mücadelelerinden caydırmak için kullanıyor.
İşgalci Hint güçleri son 30 yılda 11 binden fazla Keşmirli kadını istismar etti

Keşmir Medya Servisi'nin (KMS) bugün erken saatlerde yayınlanan raporunda, Keşmir'de son 30 yılda Hint güçlerinin yasadışı işgal altındaki Cammu ve Keşmir'de 11 binden fazla kadına cinsel saldırı ve toplu tecavüz ettiği belirtildi.

Keşmir Medya Servisi Araştırma Bölümü'nün raporuna atıfta bulunan KMS, Hint askerlerinin son 30 yılda 11 bin 224 kadını istismar ettiğini belirterek, "Keşmirli kadınların, 1989'dan bu yana 22 bin 923 kadının dul kalmasına neden olan üzücü çatışmanın en kötü kurbanları olduğunu" belirtti.


27 Ekim 1947, Keşmir'in "Kara Günü"
Hintli askerler tarafından şehit edilen toplam 95 bin 723 sivil arasında 2 bin 342 kadının olduğu belirtildi.

KMS tarafından aktarılan raporda ayrıca Hint birliklerinin devam eden Keşmir kurtuluş mücadelesini bastırmak için Müslüman Keşmir kadınlarına rutin olarak nasıl cinsel tacizde bulunduğunun altını çizdi.

Rapora göre Keşmirli Müslüman liderler, kadınlara yönelik tecavüz, cinayet ve diğer insan hakları ihlalleri vakalarında sürekli olarak tarafsız soruşturmalar yapılmasını talep ettiler.

Hint Ordusu, 27 Ekim 1947'de Cammu ve Keşmir eyaletlerini işgal etti.

Keşmir'de yaşayan ve dünyanın her yerindeki Keşmirliler, Hindistan'ın anavatanlarını yasadışı olarak işgal ettiğini dünyaya duyurmak için 27 Ekim'i "Kara Gün" olarak anmaktadır.

O zamandan beri Hint zulmüne rağmen Yeni Delhi, kendi kaderlerini tayin hakkı için mücadele eden işgal altındaki Cammu ve Keşmir'in cesur Müslüman halkının iradesini kıramadı. (İLKHA)

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-