Sağlam: Milli Piyango kumar mevzuatına tabi tutularak yasaklanmalıdır
İç gündemdeki önemli başlıkları değerlendiren HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, yılbaşı biletleri için yine uzun kuyrukların oluştuğuna dikkat çekerek "Milli Piyango, kumar mevzuatına tabi tutularak yasaklanmalıdır." dedi.
Sağlam: Milli Piyango kumar mevzuatına tabi tutularak yasaklanmalıdır

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam; milli piyango, PKK'nin Kürdistan Bölgesi'ndeki saldırıları, esnaf destek paketi ve ekonomik sorunlar gibi gündemin öne çıkan konularını değerlendirdi.

Yılbaşı biletleri için yine uzun kuyrukların oluşmaya başladığını dile getiren Sağlam, "İşsizlik ve hayat pahalılığı, yorulmadan para kazanma arzusu, kısa yoldan zengin olma hayalleri ve emeğin değerinin her geçen gün düşmesi, kitleleri bu tür uygulamalara sevk etmektedir. Kurumun özelleşmesinden sonra 'şans oyunları' yelpazesi genişletilerek yılın tamamına yayıldı. Milli Piyango internet sitesi onlarca çeşit oyun ile devasa bir sanal kumarhaneye dönüşmüştür. Oyunlar online oynandığından ulaşımı da oldukça kolaylaşmıştır. Pandemi süreciyle tüm platformların dijital alana kayması, insanlara bu kumar oyunlarına ulaşmanın yolunu açmış; şans, çekiliş, ikramiye adı altında insanlar bu tür platformlara daha ilgili olmuştur. Çağın hastalıklarından olan kolay yoldan köşeyi dönme hayali, şans oyunları denilerek 'yasal' çerçeveye oturtulan söz konusu sanal kumarı teşvik etmekte, yasallığın verdiği rahatlıkla alenen online kumarhaneler işletilmektedir." dedi.

"Kumar 'milli' olmaktan çıkarılarak tümüyle yasaklanmalıdır"

Online kumarhanelerin kapatılması gerektiğine de dikkat çeken Sağlam, "Televizyon ve internet platformlarında Milli Piyango reklamlarının hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmadan yapılması, 'şeytan işi pislik'lerden biri olan kumarı açık bir toplumsal tehlikeye dönüştürmüştür. Adı veya sıfatı ne olursa olsun 'yasallık' kisvesine büründürülerek kumarın teşvik edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Yapılan uygulamalarla kumarın yasak olmasının bir anlamı da kalmamıştır. Zira yasak kumar, sadece kayıt dışı olandır. Devlet eliyle ve devlet güvencesiyle olunca yasak olmaktan çıkmaktadır. Bir an önce bu duruma el atılmalı, kumar 'milli' olmaktan çıkarılarak tümüyle yasaklanmalıdır. Milli Piyango idaresince oluşturulan devasa online kumarhaneler kapatılarak toplumsal ifsadın önü alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

"PKK Kürdistan bölgesini terk etmelidir"

PKK'nin Kürdistan Bölgesi'ni terk etmesi gerektiğini söyleyen Sağlam, "PKK, Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içinde Peşmerge'ye yönelik sabotaj ve saldırılarını son zamanlarda artırarak bölgenin huzur ve istikrarını ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Kürt toplumunun menfaatleri için mücadele eden bir yapının Kürtleri hedefine koyması mümkün değildir. Kürdistan Bölgesi'nin genel anlamda huzura ve istikrara en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde PKK'nin özellikle Kürtlere yönelik saldırılarını artırması, gerçek yüzlerini ortaya koymuştur.

PKK, hiçbir zaman Kürtler arasında huzurdan, barıştan, birlik ve ittifaktan yana olmamıştır. PKK'nin içinde bulunduğu hiçbir ittifak veya anlaşma kalıcı olmayacağı gibi Kürt toplumunun menfaatlerine de hizmet etmeyecektir. Bu hakikati geçen hafta Suriye Kürdistanı'ında bir kez daha gördük. Zira ittifak anlaşması yaptıkları halde ENKS'nin ofislerine saldırılar düzenleyerek tahrip ettiler. PKK'nin en büyük realitesi; güçlü olduğu zaman kendisinden başka hiçbir yapıya tahammül etmeyen, herkesi kendisine teslim olmaya zorlayan zorba bir yapı olmasıdır. Kendi otoritelerini kabul ettirmek için kadın, çocuk, yaşlı demeden bugüne kadar binlerce Kürd'ü öldürmekten çekinmemiştir. Ancak zayıf düştüğü bölgelerde veya dönemlerde barış ve kardeşlik havarisi kesilir. PKK Kürdistan Bölgesi'nde işgalcidir ve işgal ettiği Kürdistan Bölgesi topraklarını derhal terk etmelidir." dedi.

Esnaf destek paketi ve ekonomik sorunlar

Esnafa yapılan destek paketine ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlam, "Pandemi süreci, toplumun bütün kesimlerini ekonomik anlamda etkiledi. KOBİ'lerin önemli bir kısmı kapandı. İnsanlar işsiz kaldı. Geçtiğimiz hafta uzun zamandır beklenen esnaf destek paketi açıklandı. Buna göre; üç ay süreyle büyükşehirlerde ayda 750, diğer illerde 500 lira kira desteği yapılacak. Ayrıca taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförleri gibi esnaf ve sanatkarlara da hibe şeklinde ayda 1000 lira para yardımı yapılacak. Açıklanan destek paketi önemli bir çalışma olmakla birlikte mağduriyetleri gidermeye yeterli olmamıştır. Esnafın girdi maliyetleri sadece kira değildir. Bununla birlikte geçindirmekle yükümlü oldukları bir de aileleri vardır. Bu küçük desteklerle esnafın ayakta kalması mümkün değildir." dedi.

"Dışarıdan hububat almak zorunda kalınması, geçmiş dönemlerin hata ve ihmaller zincirinin bir neticesidir"

Dışarıdan hububat alımına da değinen Sağlam, "Bu hafta, hububat ürünlerine uygulanan sıfır gümrük uygulaması da Nisan ayı sonuna kadar uzatıldı. Fiyatların makul bir seviyede tutulabilmesi için kısa dönemde bu karar makul olsa da, orta ve uzun vadede ülkenin tarım altyapısına ağır zararlar verecektir. Dışarıdan hububat almak zorunda kalınması, geçmiş dönemlerin hata ve ihmaller zincirinin bir neticesidir. Bugün gerekli adımlar atılmaz ise yarın dışarıdan daha fazla hububat almak zorunda kalınacaktır. Sahip olduğumuz kaynaklar ve tarım potansiyelimiz dururken dışarıya verecek tek kuruş dövizimiz olmamalıdır. Arz ve talebin doğru bir zeminde buluşmasını sağlayan, ancak çok müdahaleci de olmayan bir denge kurulabilmelidir." şeklinde ifade etti. (İLKHA)

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-