Advert
Aktekin’den zam tepkileri için açıklama
.
Aktekin’den zam tepkileri için açıklama

Bingöl S.S. 5 nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Rıza Aktekin, Bingöl-Genç arası yolcu tarifelerinde yaşanan zamlara verilen tepkiler karşısında açıklamalarda bulundu.

 3 yıldır herhangi bir zam uygulamadıklarını söyleyen Aktekin, şimdi ise öğrenci 4 TL, tam 5 TL olmak üzere yeni rayiç aldıklarını söyledi. 3 yıl önce mazotun 2.5 TL olduğunu ifade eden Aktekin, “3 yıldır rayiç almadık. 3 yıl önce mazot 2.5 TL idi. Şu anda ise mazotun litresi 5.35 TL olmuş. Keza 3 yıl önceki trafik sigortası, kasko, ferdi koltuk sigortası ve aracın vergilerine bakacak olursak bugün ile arasında yine 2-3 kat fiyat farkı olduğu görünecektir. Tabi yolcular bunu dikkate almıyor. Onlar Genç Belediyesinin otobüsünün 1 TL olan fiyatını bize örnek gösteriyorlar. Acaba o otobüsler kar ediyorlar mı? Devletin zarar etmesini kimse umursamıyor ama biz ticaret yapıyoruz. 49 dolmuş var. Bunların her birinden ortalama iki aile evine ekmek götürüyor. Bizden hayrımıza yolcu taşımamızı bekleyenler bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacaklar mı? “dedi.

“Genç Belediyesi öğrencilere yeterli katkıyı sunuyor”

 Genç Belediyesinin öğrencilere yeteri kadar katkıda bulunduğunu ifade eden Aktekin, “Bizim de çocuklarımız başka şehirlerde öğrenci. Ama kimse bizim çocuklarımıza ulaşım ya da kira yardımında bulunmuyor. Genç Belediyesi öğrencilere yeterince katkıda bulunuyor. Fazlasını kimse bizden beklemesin. Bizlerin de bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz var. Biz bir lahmacunu 1 TL’den, 1 Yemeği 7 TL’den yerken bugün bir lahmacun 2 TL, bir yemek 15 TL olmuş. Sadece dolmuş ücretlerine mi zam geldi? Neden diğer zamlara tepki göstermiyor kimse? Herkesin tek sıkıntısı ulaşım mı? Genç Belediyesi öğrencileri 1 TL’ye taşıyor. Bingöl’de de şehir içi ulaşım 1 TL ona neden kimse ses çıkarmıyor. İlçe ile il merkezi arasındaki fiyat ile şehir içi fiyatın aynı olması neden kimseyi rahatsız etmiyor? “ifadelerini kullandı.

“Başka şehirleri örnek göstermesinler”

 İnsanlar bizlere başka şehirleri örnek gösteriyor diyen Başkan Aktekin, “O zaman ülkenin başkenti Ankara’ya bakalım. Ankara’da şehir içi ulaşım ile belediye otobüsleri arasındaki fark sadece 25 kuruş. Neden Genç Belediyesi 1 TL’ye yolcu taşıyor? Başka şehirlerde şu kadar kilometrede şu kadar ücret alınıyor diyen arkadaşlar da bilsinler ki başka şehirlerde indir-bindir uygulaması var. Bir koltuğa son durağa kadar 3-5 yolcu inip biniyor. Bu da yine 5 TL’ye tekabül ediyor koltuk başına. Bizde eskiden 16 yolcu kapasitesi varken, şu anda bu sayı 14’e düştü. Arada da giderim diye direten yolcular yüzünden yediğimiz cezanın haddi hesabı yok. Herkes kendi bakış açısıyla olaylara yaklaşıyor. İnsanları empati kurmaya davet ediyorum. Kendilerini bizim yerimize koysunlar. Bakalım nasıl çıkacaklar işin içinden.

“Ankara’da yaşayanlar burada milleti galeyana getiriyor”

 Parası olan, dolmuşa hiç binmemiş olan, kendi aracı olan, Bingöl’de dahi yaşamayan bazı insanların oturdukları yerden ahkam kestiklerini vurgulayan Aktekin, “Bazı insanlar Ankara’da yaşıyorlar. Dolmuş durağına hiç uğramamışlar ama oturdukları yerden fiyatlarla ilgili yorum yapıyorlar. Dolmuşların gelirleri nedir? Giderleri nedir? Ne tür vergiler veriyorlar? Sigortası, kaskosu kaç paradır? Mazotun litresi kaç paradır? Bir çift lastik kaç paradır? Bu konular hakkında hiçbir fikri olmayan bu bazı insanlar oturdukları yerden sözde toplumsal duyarlılık adı altında zamlara tepki gösteriyorlar. Bunlar kamuoyunda çok iyi bilinen ve gösterdikleri sözde hassasiyetler kamuoyu tarafından dikkate alınmayan kişiler. Ben yine de tekrar etmek istiyorum. Biz de öğrenci okutan insanlarız. Biz de öğrencilerin daha rahat okul okumasını istiyoruz. Ama kendi çocuklarını zor okutan bizler onlara bu rahatlığı sağlayacak mercii değiliz. Öğrencinin diğer ihtiyaçları hepsi sabit kalmış da sadece ulaşımda zam olmuşsa amenna hak veririm. Ama 3 yıllık süreçte herşeye zam gelmiş. Belki de 3 yıl boyunca zam yapmamış olan tek alan bizdik. Kamuoyu ve halkımız elini vicdanına götürsün. Kendileri Genç minibüsleri hariç 3 yıldır neye aynı parayı vermişler. “ifadelerini kullandı.

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-