Advert
Öğrenciler, Doğu Guta ve İslam coğrafyasındaki katliamları kınadı
.
Öğrenciler, Doğu Guta ve İslam coğrafyasındaki katliamları kınadı

 Bingöl Üniversitesi İlahiyat Gençlik Topluluğu, Erdemli Gençlik Kulübü ve Yaşayan Diller ve Lehçeler Topluluğu’ndan oluşan öğrenciler tarafından ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ kapsamında başta Doğu Guta olmak üzere İslam coğrafyasında meydana gelen zulüm ve katliamlara dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı.

 Basın açıklamasında, başta İslam coğrafyası olmak üzere yeryüzünün her yerinde,  Mazlum ve Mustazafların uğradıkları her türlü haksızlığa, zulme, zorbalığa ve katliamlara dikkat çekildi.

 Bingöl Üniversitesi giriş kapısında düzenlenen ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ ile ilgili basın açıklamasını öğrenci kulüpleri adına Taha Narin okudu. Narin basın açıklamasına  “Onlara ” 'Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın' dendiği zaman, 'Bizler sadece ıslah edicileriz' derler. İyi bilinki onlar ortalığı bozanların ta kendileridir, fakat anlamazlar.” ayetin-i kerimesini hatırlatarak başladı.  

  “Baas Rejimi ve destekçileri aylardır abluka altında tuttukları Doğu Guta Bölgesini ele geçirmek için 19 Şubat’tan bu yana şiddetli hava ve kara saldırıları gerçekleştirildiğini ifade eden Narin, İki aydır çok ciddi katliamlar yapıldığını söyledi.

“üç günde 250'den fazla sivil katledildi bin 200 kişi yaralandı”

 Narin, “Esed güçleri sivil halka yönelik her gün yeni cürümler işliyor. Ajansların geçtiği haberlere göre üç günde 250'den fazla sivil katledildi, bin 200 kişi yaralandı. Katledilenler arasında 50'den fazla çocuk bulunuyor. Ne yazık ki Doğu Guta'da siviller öldürülürken, savaş ihlali yapılarak insanlık suçu işlenirken hiç kimseden ses çıkmıyor. Hiçbir devlet yapılan katliamların durması için herhangi bir girişimde bulunmuyor.” dedi.  

“Hiçbir kurum ve hiçbir devlet Doğu Guta'nın feryadını duymuyor ya da duymak istemiyor”

 “Sivil toplum örgütleri kamuoyunu harekete geçirmek için cılız bile olsa herhangi bir ses çıkarmıyor.” Diyen Narin şunları söyledi: “Yazılı ve görsel medya bu konuyu gündemine almıyor. İslam işbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ve insan haklarıyla ilgili çalışmalar yapan kuruluşlar işlenen insanlık suçları için acil eylem planları ve benzeri açıklamalar yapmıyor. Anlaşılan o ki hiç kimse, hiçbir kurum ve hiçbir devlet Doğu Guta'nın feryadını duymuyor ya da duymak istemiyor.”

Program,  yapılan basın açıklaması ardından mazlum Mustazaflar için açılan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

(İLKHA)   

     

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-