Afganistan'ın önemli âlimlerinden Mewlewî Muhammed Emin 144 yaşında vefat etti
Hint Kıtasında Diyobend Medreselerinin ileri gelen âlim ve müderrislerinden olan Mewlewî Muhammed Emin, 144 yaşında vefat etti.
Afganistan'ın önemli âlimlerinden Mewlewî Muhammed Emin 144 yaşında vefat etti

144 yıllık ömründe hem çokça ilim öğrenip hem de binlerce alim yetiştiren Mewlewî Muhammed Emin, Afganistan'da çok önemli bir ilim adamı olarak tanınıyordu.

Merhumun vefatının ardından Taliban hükümetinin resmi sözcülerinden Muhammed Naim, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı taziye mesajında, " Samangan Eyaleti'nde ikamet eden Hadis Şeyhi Mevlevi Muhammed Emin, uzun süredir çektiği bir hastalık nedeniyle 144 yaşında vefat etti. Mevlevi, Amanullah Han döneminde Hindistan'daki Deoband Okulu'ndan mezun oldu. O zamandan beri çeşitli dini okullarda yüzlerce din alimi yetiştirdi ve yetiştirdi." ifadelerine yer verdi.

Mewlewî Muhammed Emin için Türkiye'den de İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Suat Yaşasın ve HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Eşin birer mesaj yayımlayarak merhuma Allah'tan rahmet, Afgan halkına da başsağlığı dileklerinde bulundular. (İLKHA)
https://ilkha.com/guncel/afganistan-in-onemli-alimlerinden-mewlewi-muhammed-emin-vefat-etti-182691

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-