​Bingöl Çayboyu köyü sakinlerinden yol ve köprü talebi
Bingöl merkez Çayboyu köylüleri çöp konteynırları, parke taşı ve köye giriş çıkış yolu isteyip merkez ile irtibat için kendi imkânlarıyla yaptıkları köprünün yenilenmesini talep ederek yetkililere seslendiler
​Bingöl Çayboyu köyü sakinlerinden yol ve köprü talebi

Merkeze yaklaşık iki km uzaklıkta olan 19 hane ve 72 nüfusluÇayboyu Köyünün sorunlarını dile getiren köy muhtarı ve köylüler, köylerindeulaşımın olmadığı, yolların bozuk olduğunu, köyün içinde çöplerin biriktiğiniçöp konteynırlarının olmadığını ve yapılan tek hizmet olan altyapının dasorunlu olduğunu dile getirdiler. Sağlıklı bir şekilde araç giriş çıkışlarınınyapılamadığı köyde mağduriyetler diz boyu.

Köyün öne çıkan farkı bir yönü de var. Köyde çok eskitarihlere dayanan mezarlık var. Ve köylülerin ifadelerine göre bu mezarlıkRuslarla Müslümanların gölgedeki savaşında şehit olan şehit Müslümanlara ait.Köy sakinleri bizim için gelmiyorlarsa bari şehitler hürmetine bu köye değerversinler çağrısında bulundular.  

Ulaşım şimdilerde sadece köylünün kendi imkânlarıyla yaptığıve tahta kalaslarla besledikleri köprüden köye iriş çıkış yapıyorlar. Köprünündemirden olası hırsızların da köprüden parçalar çalarak köprüyü zayıflatmasınıda beraberinde getiriyor. Sallanan ve oldukça riskli olan köprüden çocuklarokula gidip geliyorlar. Köy çocukları da köylerine köprü yapılmasını vesağlıklı bir ortamın oluşturulmasını talep ettiler. Öte yandan köyde bulunanşehitlik için de bir bakım ve onarım yapılmasını da talep ettiler. Köylülerinifadesine göre Müslüman ile Ruslar arasında çıkan savaşta şehit olan Müslümanlarınmezarları da bu köyde bulunuyor. 

“Çocuğumu hastaneye kucağıma alarak koşarak görürdüm”

Köy sakinlerinden Mehmet Boğatekin; “Yollar taşlı, bozuk,çamur. Taksiciye telefon açıyoruz, diyor ki biz o yola gelemiyoruz. Çocuğum ogün hastalandı vallahi çocuğu kucağıma alarak koşarak hastaneye götürmüşüm.Taksici gelmiyor diyor yol bozuk. On yıldır bu köye hiç hizmet olmamış.Yetkililer diyor bugün yarın, otuz yaşına gelmişiz hala olmamış. Köprünün heriki tarafından da su geçiyor. Ayakkabılarımızı çıkarıp karşıdan geçiyoruz.Çocukların okula gitmesi için de önemli. Yetkililerden bir yardım istiyoruz.Bir el atsınlar bu köye. Köyün içine de bakalım ne haldeyiz. DSİ parkı yakınaramızda ufak bir mesafe var. Az bir pay var yapsalar sıkıntımız biter. Köprüistiyoruz, köyümüze bir hizmet olsun. Köyün içindeki yollar yapılsın. Birşeyler yapsınlar bu köye. Seçimden seçime geliyorlar, oy istiyorlar sonra birşey yok. Böyle kalıyoruz ortada." dedi.“Kendi imkânlarımızlayol yapmaya çalışıyoruz ama olmuyor”

Ramazan Burulday adlı köy sakini ise; “Yetkililer diyorsizin yollarınızı yapılan köylerden kalan hizmet parasıyla yapacağız. On yılbiti bir türlü para kalmadı köy yapılmadı. Böyle devam ediyor, nereye kadarbilmiyoruz. Yolumuzu görüyorsunuz, beton boru atmışız, köprüden gelip gidiyoruz.Araçlar ise bizim kendi imkânlarımızla attığımız beton borular üzerinden enfazla bir ay daha geçeriz. Köyün ekonomisi olarak da çalışan çalışıyor, kimiside iki inek ile geçimini sağlıyor. Yetkililer bu köye 2003 depremi sonrasıyardım ulaşılmamış.” Dedi.

“Yaptığımız köprüdenparçalar çalan hırsızların elinde kaldık ”   

Burulday; Körümüz demirden olduğu için hırsızlar köprüdenparçalar koparıyor. Biz yapıyoruz onlar çalıyorlar. Ellerinde kaldık.” dedi.

“Alt yapı düzgünyapılmadığı için Kışın köye inen sel sularında küreklerle evlerimizi muhafazaetmeye çalışıyoruz”

Köye yapılan tek hizmet olan alt yapının da sorunlu olduğunuifade eden Burulday; “Şu gördüğünüz derede yağmur yağdığı zaman köylüler hepsiburaya toplanıp evlerini korumak için küreklerle sağa sola çamur veriyoruz birtürlü kurtaramıyoruz. Ahırlara ve evlere su girmiş.  Su geldiği zaman evlere su giriyor.” dedi.

“Köyümüzde Russavaşlarında şehit düşen Müslümanların mezarları var ve bakıma muhtaç”

Geçmiş tarihlerde Ruslarla savaşta şehit düşen Müslümanlarınmezarlarının bulunduğu mezarlığında bakıma muhtaç olduğunu belirten Burulday; “Ruslarile Müslümanların da arsındaki savaşta şehit düşen Müslümanların mezarları dabu köyde olduğunu belirten Burulday; “Bizim dedelerimizin anlattıklarına göreburası tarihi bir şehitlik ve mezarlıktır. Eski Rus savaşlarından kalan birşehitliktir. Mezarlığın halini görüyorsunuz. Biz köylüler olarak hepimizfakiriz. Köylüler olarak bu şehitliğin bakımızı yapacak maddi imkânımız yok. Yetkililerbu şehitlerin mezarlığına bir yardım etseler Allah razı olsun. Bizim içingelmiyorlarsa da bu şehitlik için canını feda etmiş Mehmetçik şehitlerimiz içinbu şehitliğe bir el atsınlar. Bir yardımda bulunsunlar. Bunu istiyoruz. “dedi.