Murat nehri havzası rehabilitasyon projesi kapanış ve etki değerlendirme çalıştayı başladı
Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’nün yürütmüş olduğu Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP) Kapanış ve Etki Değerlendirme Çalıştayı başladı.
Murat nehri havzası rehabilitasyon projesi kapanış ve etki değerlendirme çalıştayı başladı

OGM Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer, Elazığ Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner, IFAD Türkiye Temsilcisi Taylan Kıymaz, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM) ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ilgili izleme uzmanlarıyla, IFAD İzleme ve Değerlendirme uzmanı Marup Hossaın, Bingöl Üniversitesi MNHRP Planlama Ekip Koordinatörü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, uzman öğretim üyeleri ve anketörler katılım sağladı.

23-27 Haziran 2022 tarihinde Bingöl Üniversitesi Termal Tesislerinde yapılacak olan çalıştayın açılış konuşmasında proje koordinatörü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel çalıştay hakkında bilgi verdi. Konuşmasında “OGM, ÇEM, IFAD tarafından yürütülen MNHRP etki analizine yönelik olan çalıştay 5 gün sürecek olup, 4 gün pratik eğitim ve 1 günde uygulamalı eğitimden oluşmaktadır. Bilindiği gibi MNHRP başladığı günden beri Mikro havza planlama ekibi olarak izleme ve değerlendirme çalışmalarında etkin rol oynadı. Üniversitemiz aynı zamanda “Tarım ve Havza Bazlı Bölgesel Kalkınma” alanında Ülkemizin ilk pilot üniversitelerinden birisi olmuş ve bu alanda çalışmalarına devam etmektedir. Bunda bölgede uygulanan Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesinin katkısının olduğu da bilinmektedir. 2013 yılından beri MNHRP kapsamında bizlere projelerde yer alma imkanı sağlayan Mikro havza Planlama Ekibimize proje ve kurumsal kapasite anlamında katkı sunan OGM, ÇEM ve IFAD birimlerinde projede görev alan tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu projelerde görev alan Mikrohavza Planlama ekibi değerli hocalarımıza da hassaten teşekkürü bir borç biliyorum. Biz bir ekip olarak yola çıktık ve ekip olarak da çalışmalarımıza devam edeceğiz, bugün aramızda olan 40 öğrencimizle bu ekibimiz biraz daha büyümüş durumdadır. Eğitimin bu güzel ve nezih ortamda yapılmasında bizlere imkan sağlayan, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’a da ayrıca teşekkür ediyorum. Çalıştayın başarılı geçmesini temenni ediyor, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra Elazığ Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi hakkında bilgi verdi. Bölge Müdürü Çetiner “MNHRP birçok kurumu paydaş olarak barındıran bir projedr. OGM, ÇEM, IFAD desteğiyle ikraz anlaşmasıyla 2013 yılında başlamış 2022 de son bulacak olan büyük bir projedir. MNHRP; Bingöl, Elazığ ve Muş illerini kapsayan özellikle Murat nehri kenarındaki mikro havzalarda yaşayan insanların refah ve hayat şartlarının iyileştiren ve tabii kaynaklarında stabil kılmaya çalışan büyük bir projedir. Geçen hafta IFAD’dan gelen misyon heyetine köylerde yaşayan vatandaşlarımız projenin devam etmesini istediklerini, bizde ya Murat Nehri Projesi devam etsin ya da Murat’ın bittiği yerde Fırat Nehri havzası projesi uygulamaya başlasın diyoruz. Bu bölge desteğe kalkınmaya ihtiyacı olan bir projedir. Son 3 yıldır bölge Müdürü olarak ekibimizle, daire başkanlarımızla, genel müdürlüğümüz, Bakanlığımız, paydaş kurumlarımız ve Üniversitemizle birlikte yürütmeye çalıştık. Şahsen ben projenin sonuçlarını görmeye başladığımızı, projeler sayesinde köylere dönüş olduğunu ifade etmek isterim. MNHRP kapsamında bölgede 36 mikro havzada çalıştık, Bingöl’de 12 Mikro havza ve 113 köyde yaklaşık 8400 hanede, 46000 insan doğrudan ve dolaylı bu projeden faydalandı. Tabii kaynakları iyileştirirken, ağaçlandırma çalışmaları, mera ıslahı çalışmaları, hayvancılıkla ilgili sıvat ve benzeri destekleri sağladık. 688 ha alanda mera ıslahı ve 1082 adet sıvatların yapılması ile hayvanlar adeta bardaktan içer gibi temiz su içiyorlar. Tabii kaynakların rehabilitasyonu kapsamında, 10700 dekar alanda ağaçlandırma, 62000 Dekar alanda erozyon kontrolü çalışmaları yaptık. Orman varlığı açısından Bingöl ilinin % 33’ ü ormanlara kaplı olup, orman varlığı açısından bölgedeki en yoğun illerimizdendir. Ayrıca köylerde, 83 adet ahır iyileştirme, 46 adet sera tesisi, 32 adet 50 tonluk sulama havuzu, 123 adet ortak kullanılan köy çeşmesi, 2744 adet hane izolasyonu, 1639 adet güneş enerjisi tesisi, 2232 adet kuzine sobası, 9 adet ortak kullanıma açık köy fırını, 250 adet bal süzme makinesi ve 250 adet süt sağım makinesi desteği sağladık. Proje finalinin de iyi olmasını istiyoruz. Kapanış programımız ile projenin hedefine ulaştığını da deklare edeceğiz. Bize bu desteği veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımıza, IFAD, OGM, ÇEM, DSİ genel müdürlerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Bir başka projede buluşmak dileğiyle, Murat’ın bittiği yerde Fırat başlasın diyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Video Konferans yöntemi ile programa katılan IFAD Türkiye Temsilcisi Taylan Kıymaz “Etkinliğin amacı IFAD İstanbul Bölge Ofisi ile Roma’daki IFAD Araştırma ve Etki Analizi Bölümünün teknik desteğiyle MNHRP’nin bölgeye olan etkilerinin izlenerek değerlendirilmesini teminen yapılacak anket çalışmasını yürütecek üniversite mensubu ve öğrencilere eğitim verilmesidir. Bu eğitimde ülkemizde ilk defa kullanılacak olan bir anket programı olan SurveySolutions programının katılımcılarla paylaşılarak anlatılacak ve anket tabletler ile sahada elektronik ortamda yapılacaktır. IFAD 100 ülkede 250 adet proje uygulayan BM bağlı bir kurum olup görevi yoksulluğu ortadan kaldırmak, göçü önlemeye çalışmak, gıda güvenliğine katkı sağlamak gibi projeleri fonlayan bir kurumdur. Hazine ile bağlantılı devlet kurumları ile beraber projeler uygulayan bir uluslarası bir kuruluştur. Daha önce strateji bütçe daire başkanlığında iken masanın bir tarafında bu projelerin fonlanması için çalışırken bu sefer masanın diğer tarafında projeleri fonlamaya çalışarak uygulamaya çalışıyoruz. Bugün başlayacak olan etkinlik yaklaşık 5 gün sürecek olup, tarım ve orman bakanlığından diğer uzmanlarımızda eğitimi izliyorlar. IFAD’ın bölge ofisi İstanbul’da olup 8 ülkeyi kapsayan bir ofistir. Eğitime Marup arkadaşımız katılacak olan bizler de teknik olarak destek sunacağız. Türkiye’de ilk defa bu tarz projelerde SurveySolutions anket programı uygulanacak olup Bingöl Üniversitesi iş birliğiyle bir kapasite gelişimi oldu. MNHRP’de kullandığımız kaynak 52 milyon dolar olup bunun 36 milyon doları IFAD tarafından sağlanan düşük faizli kaynaklardan oluşmaktadır. 2022 yılı sonuna kadar kapanış misyon heyetimiz gelecek ve yıl sonuna doğru da tüm ilgili taraflar ile kamuoyuna projenin güzel sonuçlarını paylaşarak projeyi kapatıp yeni bir projeye bakacağız. MNHRP projesinde emeği geçen OGM, Elazığ OBM ve ÇEM’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Marmaris’te devam eden orman yangınından dolayı uzaktan video konferans ile çalıştaya katılan Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer “MNHRP’de izleme ve değerlendirme kısmını önemsiyoruz. Projenin etkilerinin ortaya konulacağı bu çalışmada, 40 kişilik bir anket ekibi ve başlarında hocalarımız ile birlikte çalışmanın kısa sürede doğru ve zamanında bitirilmesini temenni ediyoruz. Gönül isterdiki orada olup çalıştayınıza katılayım. Ancak Ülkemizin güneyinde devam eden Marmaris yangınından dolayı yangın yönetim merkezindeyiz. Gün içerisinde yangın kontrol altına alınacak inşallah. Çalıştayın başarılı bir şekilde geçmesini ümid ediyor, bütün ekibi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” şekline konuşmalarını tamamladı. Açılış konuşmalarının ardından IFAD İzleme ve Değerlendirme uzmanı Marup Hossaın’ın sunumuyla çalıştay teknik programı başladı. Çalıştay 27 Haziran Pazartesi günü sona erecek. (Haber Merkezi)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-