Canlı Hayvan Pazarı hizmete açıldı
.
Canlı Hayvan Pazarı hizmete açıldı

Bingöl Belediyesince 1 milyon 779 bin TL yatırımla 6 bin 400 metrekarelik alan üzerine inşa edilen canlı hayvan pazarı hizmete açıldı.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Doğu Anadolu Projesi (DAP) desteğiyle yapımı tamamlanan ve 10 yıllığına Bingöl Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine kiraya verilen ‘Bingöl Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nı inceledi.

Burada Açıklamada bulunan Barakazi, sağlanan bu modern ortamlarla birlikte hayvan refahı ön planda tutularak, büyük ve küçükbaş hayvanların satışlarının sağlıklı bir ortamda gerçekleştirileceğini söyledi.

Pazarın, hayvancılığın gelişimine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Barakazi, şunları söyledi: “Toplam 64 bin metrekarelik alanın 6 bin 400 metrekarelik kısmında canlı hayvan pazarını inşa ettik. İçerisinde müştemilatların yer aldığı 2 bin metrekarelik alanı Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğimize 10 yıllığına kiraya verdik. Buranın en güzel şekilde değerlendirileceğine eminim. Pazarda, nizamiye, idari bina, hayvan pazar alanı, araç yıkama yeri, gübre çukuru, kapalı ahır, kaba yem deposu, bakıcı evi, karantina ahırı yer almaktadır. Hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan ilimizde kısa sürede hayata geçirilen canlı hayvan pazarı sektöre yeni bir nefes aldıracak.”

Yatırımın hayata geçirilmesinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir’in büyük katkıları olduğunu ifade eden Barakazi, “Yatırımdaki emeklerinden dolayı kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Memleketin bir ihtiyacını gidermek için elimizden geleni yaptık ve çok bu yatırımı ilimize kazandırmış olduk. Hayvancılık anlamında birliklerimizden ve üreticilerimizden gelen fikirleri ve projeleri önemsiyoruz. Bu anlamda sizden gelecek bütün fikirlere açığız, belediye olarak elimizden geldiğince sizlere destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yıldırım: “Bu yatırım büyük bir fırsat ve nimettir”

Canlı hayvan pazarının sektör için önemli olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım ise Bingöl için büyük bir fırsat olan bu imkanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yıldırım, “Türkiye’nin 81 ilinde maalesef canlı hayvan pazarı yok ama çok şükür belediyemiz ilimize hayvan pazarı kazandırdı. Burası tüm müştemilatlarıyla harika bir Pazar. Başkanımız bu pazar için çok emek harcadı ve onun özverisiyle, çalışmasıyla güzel bir pazara kavuştuk. Hayvancılık için önemli bir yere sahip olan ilimizde bu eksikliği giderdiği için başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Burada bir veteriner hekimimiz görev alacak ve hayvanların sağlık kontrollerini ve rutin kontrollerini yapacak. Bu tesisin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kaysadu: “İlk canlı hayvan pazarına kavuştuk”

Bingöl’ün tarihinde ilk kez canlı hayvan pazarına kavuştuğunu ifade eden Bingöl Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Kaysadu, Pazar sayesinde havyan alım ve satımlarının tek noktadan yapılacağını söyledi.

Kaysadu, “1936 yılında ilimiz Bingöl ismini almıştır. Bu tarihten itibaren şimdiye kadar böyle bir canlı hayvan pazarımız yoktu. Çok şükür bugün belediyemizin yatırımlarıyla bir canlı hayvan pazarımız oldu. Canlı hayvan pazarımızın hizmete açılmasından dolayı son derece mutluyuz. İleride buranın resmi açılışını da yapacağız İnşallah. Burayı daha elverişli hale ve daha güzel hale getirmek için hep birlikte çalışacağız. Bingöl için çok önemli bir yatırıma, Sayın Başkanımız Yücel Barakazi sayesinde kavuşuyoruz. Bundan sonra ilimizde hayvan satışı yapmak isteyen yetiştiricilerimiz bu pazarı kullanacak. Bu hizmeti ilimize kazandırdığından dolayı Başkanımız ve belediyemize teşekkür ediyorum. Bu yatırımın yetiştiricilerimize ve ilimize hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-