Eymen ez-Zevahiri ABD tarafından katledildi
Usame bin Ladin’in ardından El Kaide’nin liderliğini üstlenen Eymen ez-Zevahiri, Afganistan'da ABD’ye ait İHA'dan atılan füze ile katledildi.
Eymen ez-Zevahiri ABD tarafından katledildi

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, 11 Eylül saldırılarının kilit isimlerinden biri olduğunu iddia ettiği Mısırlı ez-Zevahiri’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de sabahın erken saatlerinde kaldığı eve yapılan drone saldırısında katledildiğini açıkladı.

Saldırıda "Hellfire" füzesinin kullanıldığı ve Zevahiri’nin balkonda bulunduğu sırada vurulduğu belirtildi.

Afganistan İslam Emirliği saldırıyı kınadı

Afganistan İslam Emirliği  Sözcüsü Zabihullah Mücahid, saldırıyı "en güçlü bir şekilde kınadıklarını" vurguladı.

Pazar sabahı Kabil’in merkezinde bulunan Şerpur Mahallesi’nde bir eve düzenlenen saldırının, işgalci ABD’ye ait İHA tarafından gerçekleştirildiğini belirten Mücahid, saldırının uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan’dan ayrılması konusunda ABD ile 2020’de varılan Doha anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti

Mücahid, şunları kaydetti:

İslam Emirliği, herhangi bir nedenle yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve saldırıyı uluslararası ilkelerin ve Doha Anlaşması'nın açık bir ihlali olarak nitelendiriyor.
Bu tür eylemler, ABD'nin son 20 yıldaki başarısız deneyimlerinin tekrarıdır ve bu tür eylemler ABD, Afganistan ve bölgenin çıkarlarına aykırıdır.

Bu tür eylemlerin tekrarlanması var olan fırsatlara da zarar verecektir.

Eymen ez-Zevahiri kimdir?

19 Haziran 1951’de Mısır’ın başkenti Kahire’de doğan ez-Zevahiri, 1974’te Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1981’de Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’a düzenlenen suikastta adı geçti.

Sedat’ın suikastına karışmaktan aklanmasına rağmen, Zevahiri “yasa dışı silah bulundurmaktan” suçlu bulundu ve üç yıl hapis yattı.

Zevahiri Mısır’da hapiste kaldığı süre boyunca yetkililer tarafından düzenli olarak işkence gördü.

1985 yılında serbest bırakılmasının ardından, Suudi Arabistan’a yerleşti.

Mısır İslami Cihad örgütünün kurulmasında rolü olan Zevahiri, ileri yıllarda Usame bin Ladin’in yardımcılığını üstlendi.

2001’de ise Afganistan’ın Kandahar kentinde düzenlenen saldırıda eşi, oğlu ve iki kızı işgalci ABD tarafından katledildi.

Bin Ladin’in Mayıs 2011’de işgalci ABD tarafından katledilmesinin ardından El Kaide’nin liderliğini devraldı. (İLKHA)

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-