HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya Adaklı İlçesi esnafını ziyaret edip sorunlarını dinledi
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya beraberindeki heyetle birlikte Adaklı İlçesi esnafını ziyaret edip sorunlarını dinledi.
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya Adaklı İlçesi esnafını ziyaret edip sorunlarını dinledi

Bingöl’ün Adaklı ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunan Alpaya, esnafın sorunlarını dinledi. Adaklı’da öne çıkan sorunları esnafın ağzıyla dinleyen Alpaya ziyaret izlenimlerini ve Adaklı esnafının sorunlarını yaptığı yazılı açıklama ile basınla paylaştı.


“Esnaf sürekli artarak değişkenlik gösteren fiyatlardan rahatsız”

Alpaya yaptığı yazılı açıklamada, “Adaklı ilçemize il yönetimimiz ile birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Çeşitli sektörden yatığımız esnaf ziyaretlerimizde esnafın sorun ve sıkıntılarını yakından dinleme fırsatımız oldu. Esnafımız sürekli fiyat artışlarından rahatsız durumda. Sattıkları ürünü ikinci alımda aynı fiyattan çok farklı bir şekilde aldıklarını belirttiler. Sürekli değişkenlik gösteren fiyatlardan ötürü ödemelerde sıkıntı yaşadıklarını belirttiler.” dedi.

"Kiralar artınca esnaf zor durumda kalıyor"

Adaklı esnafının artan kiralardan şikâyetçi olduğunu belirten Alpaya, “Adaklı esnafının bir diğer sorunu ise kiraların yüksek olmasıdır. İlçedeki kısır döngü maalesef giderleri karşılamıyor durumdadır. Kiralar da artınca esnaf bu konuda zor durumda kalıyor.” dedi.

"Adaklı'da yol ve ulaşım sorunu var"

Adaklının bir diğer sorununun ulaşım sorunu olduğunu vurgulayan Alpaya, “Adaklı esnafı ve halkı ulaşım konusunda sıkıntılarını belirttiler. Adaklı’nın Bingöl’e bağlantı yolunun kötü olduğunu gördük. Erzincan’a bağlanan yol da kötü. Dolayısıyla halk, yol bozuk da olsa Kovancılar ile bağlantı kurup ulaşım sağlıyor. Halk ve esnaf burada yol sıkıntısı da yaşıyor. Gerekli hizmeti görmeyen halk ulaşım için acil adımlar bekliyor. “ dedi.

"Kira artışı ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ve denetimlerinin yapılması lazım"

Son olarak Alpaya, “Yetkili organların tüm ilçe, belde ve köylerimize ulaşım noktasında özellikle itina göstermesi gerekir. Ayrıca yüksek kiralar sadece ilçelerin değil ilimizin her bir köşesinin sorunudur. Kira atışı ile ilgili yasal düzenlemelerin acilen uygulanması ve denetimlerin ivedilikle yapılması gerekmektedir. Eski kiracıların yüksek kiralar ile yeni kiracılar ile değiştirilmesi konusu da maalesef yaygınlaştı. Çareyi zammı kabullenmekte bulan kiracılar bir çıkış kapısı arıyor. Bu çıkış kapısı başta mülk sahiplerinin merhametidir. İkinci olarak da yetkili organların gerekli denetimleri yapmasıdır.” ifadelerine yer verdi. (Ömer Aşkın-İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-