Kiraladıkları tarlada sebze ekerek geçimlerini sağlıyorlar
Diyarbakır'ın Lice ilçesinden Bingöl'e gelip tarla kiralayarak sebze ekip geçimlerini sağlayan Taşer ailesi yaz sezonu boyunca kavurucu sıcağa aldırmadan alın teriyle tarlada çalışarak ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar.
Kiraladıkları tarlada sebze ekerek geçimlerini sağlıyorlar

Bölge halkı başta olmak üzere Bingöl-Muş karayolu 7'nci kilometrede yol kenarında kiraladıkları tarlada sebze ekerek yoldan geçen araçlara da sebze satışı yapan Taşer ailesi aynı zamanda organik sebze üretimi ile vatandaşların sebze ve bir takım meyve ihtiyacını karşılıyor. Vatandaşların da memnun olduğu bu uygulama yıllardır sürüyor.

Sebze yetiştiriciliğin bu yıl Bingöl'de geç verim vermesi nedeniyle erken ekim yapan ticari sebze yetiştiricilerine rağbet artıyor.

"Geçimimizi sebze ekerek sağlıyoruz"
Aile üyelerinden Şehmus Taşer, "Diyarbakır'dan geliyoruz, burada tarla kiralayıp sebze ekiyoruz. Buradan Lice'ye gidiyoruz, Lice'de ikamet ediyoruz. Her yaz sebze ekip çoğunlukla geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Buraya altı kişi geldik, belirli işlerimiz var. Sulama, çapalama, gübreleme gibi işlerimiz var. Domates, biber, salatalık, karpuz, kavun ekiyoruz. Normalde kilo hesabı satıyoruz. Domates ve biberi 10 liradan satarken salatalığın ve patlıcanın kilosunu 7 liradan veriyoruz. Fasulyenin kilosunu ise 20 liradan satıyoruz. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz." dedi.

"Hem okul okuyorum hem de aileme destek oluyorum"
Şehmus Taşer
Okulunu ihmal etmediğini belirten Şehmus Taşer, "Okula gidiyorum. Bu yıl 7'nci sınıfa başlayacağım inşaallah. Aileme elimden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyorum. Elimden gelen her işi de yapıyorum. Biz burada sebze satıyoruz, tüm Bingöllüleri de buraya davet ediyoruz. Her gelen müşteriye iyi davranıyoruz. Doğal ürünler almak isteyenler bize uğrayabilir." dedi.

"Kendimize özgü yaşam yerleri hazırladık"
Ailenin büyük üyesi Ahmet Taşer ise, "Burada yaklaşık 6 ay kalacağımız için burada kendimize özgü yaşam yerlerini hazırladık. Yemek ihtiyacımız için ocaklarımız var ve tandırımız var. Diyarbakır Lice'den geldik, sebze ekip satıyoruz. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz. Kavun, karpuz, domates, biber, patlıcan, salatalık gibi çeşitlerimiz var. Doğal sebzeler ekiyoruz, tüm halkımızı bekliyoruz. Bingöl-Muş karayolundan geçenlere de kapımız açıktır. Millet uzaklardan gelip buradan sebze alıp gidiyor. Buradan gelip organik sebze ve meyve alabilirler." dedi.

"Yetkililere sesleniyoruz, tarımla ilgilenin. Üretimin olmadığı yerde her zaman kriz vardır"
Ahmet Taşer
Kendine özgü yöntemlerle beyaz patlıcan üretimi de yapan Taşer, tarımla ilgilenilmesi noktasında yetkilere çağrıda bulunarak, "Biraz destek olsalar daha iyi. Yetkililere de sesleniyoruz; tarımla ilgilensinler biraz. Tarım berbat durumda. Geçimimizi zor sağlıyoruz burada. Üretimin olmadığı yerde her zaman kriz vardır. Buradan tüm bahçe sahiplerine sesleniyorum, ne olursa olsun bir şeyler ekin, sebze meyve olur fark etmez." şeklinde konuştu."Üretici kardeşlerimizi destekliyoruz"

Mikail Demir
Tarlaya organik sebze alışverişine gelmek için Bingöl merkez Temel Yapı Mahallesi'nden gelen Mikail Demir, "Bu ürünleri yerli ürün olarak eve götürüyoruz. Yerli ürünün tadı daha güzel. Melemen yapıyoruz. Sebzelerin dipfrize konulması için de olur. Sonuna kadar teşekkür ediyoruz ve yanlarındayız. Ve elimizden geldiği kadar bu üretici kardeşlerimizi destekliyoruz. Bakkallar ve büyük marketler var ama oradan alışveriş yapmak istemiyoruz. Bu insanlar için buraya geliyoruz. Yerli üretime bir desteğimiz olsun. Temel yapıdan geldik buraya. Beyaz Toprak köyünün sebze ve meyvesi için geldik buraya. Yerli olduğu için geldik. Bu arkadaşlarımız da Diyarbakır'dan buraya kadar gelmişler. Kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.

"Yerli sebzenin çıktığını duyar duymaz geldim"