İlahiyat ön lisans mezunları için sınavsız lisans tamamlama hakkı TBMM'den geçti
İlahiyat fakültesi ön lisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
İlahiyat ön lisans mezunları için sınavsız lisans tamamlama hakkı TBMM'den geçti

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikasının (Diyanet-Sen) uzun zamandır üzerinde çalıştığı, konuyla ilgili akademisyenlere raporlar hazırlatarak Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve siyasilere sunduğu ilahiyat fakültesi ön lisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı TBMM Genel Kurulundan geçti.

Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı Hamit Evin, yaklaşık 56 bin ilahiyat ön lisans mezunu DİB çalışanını ilgilendiren sınavsız lisans tamamlama konusunda müjdeli haberi verdi.

Evin, "Özlük hakları ve DİB görevlileri yeterlikleri açısından bu personellerin ilahiyat lisansını tamamlamalarına acil ihtiyaç ve talep bulunmaktadır. Bu gereklilik hem personelin beklentileri hem de hizmet yeterlikleri açılarından ortaya çıkmaktadır. Eğitim seviyesinin artması hem öz yeterlilik algısının gelişmesi hem de dış yeterlik değerlendirmeleri açısından oldukça etkilidir. Bunun için genel merkezimiz akademisyenlerle görüştü. Gerekli raporları hazırlatarak bu raporu YÖK'e, ilgili bakanlarımıza ve cumhurbaşkanımıza sundu. Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve YÖK de konuya olumlu baktı. Kurum çalışanlarının neredeyse yarısına tekabül eden 56 bin civarındaki kurum çalışanlarımıza sendika farkı gözetmeksizin sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmış oldu." dedi.

İlgili teklifin hem TBMM Genel Kurulundan geçmesinin hem de bunda katkılarının olmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Evin, "Usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek lisans tamamlama programı ile ilahiyat ön lisans mezunları, öncelik kurum çalışanları olmak üzere bu haktan yararlanabilecek. Bu hakkın elde edilmesinde emeği geçen, desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. (Murat Orhan - İLKHA)

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-