Advert
"İlahiyatta sınavsız lisans tamamlama hakkı ciddi çalışmaların sonucudur"
Diyanet-Sen Bingöl Şube Başkanı Mücahit Çelik, ilahiyat ön lisans mezunları için sınavsız lisans tamamlama hakkının ciddi çalışmaların sonucu olduğunu söyledi.

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Bingöl Şube Başkanı Mücahit Çelik, Diyanet-Sen tarafından hazırlanan ilahiyat fakültesi ön lisans mezunları için sınavsız lisans tamamlama hakkı teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Sendika olarak, sınavsız lisans tamamlama konusunda çalışmalarının olduğunu belirten Çelik, İLİTAM kontenjanlarının yükseltilmesi ve belirtilen husustaki taleplerini Yükseköğretim Kuruluna (YÖK), Diyanet İşleri Başkanlığına (DİB) ve siyasilere 2009 yılından 2015'e kadar ilettiklerini kaydetti.

Çelik, "Sendikacılığın bilimin ışığında ve eğiteme dayalı olarak yapılması gerektiğine inanan Diyanet-Sen, 2015 yılı başında akademisyenlerle bir kurul oluşturarak, çalışmalarına başladı. Yapılan toplantılar ve çalışmalar sonucu Diyanet-Sen'in akademi kurulu bir rapor oluşturarak, Diyanet-Sen yönetimine sundu. Bundan sonraki süreçte YÖK, DİB ve ilgili bakanlarla görüşmeleri hızlandıran Diyanet-Sen, konuyu bilimsel gerekçelerle paydaşlarına sundu. Diyanet-Sen, ilahiyat önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkının mimarı olarak bir kazanıma daha imza atmanın haklı onurunu yaşıyor. Camiamıza ve tüm ilahiyat önlisans mezunlarına hayırlı olmasını dileriz. Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan bu hakkın tüm camiamıza hayırlı olmasını dileriz." dedi. (Nihat Kanat - İLKHA)

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-