Amel Nedir Acaba

Evet.. imanın gereğidir amel. Çökeleğin yağıdır. Gaz lambasının cam fanusudur. Bir bahçenin çeperi, sevginin ispatı, kimliğin inşası, kişiliğin mayasıdır amel.

    İman plan ise amel inşadır. İnşaa edilmemiş bir plan sadece kağıt üzerinde kalır ve zamanla hiçliğe mahkum olur. Dolayısıyla planladığımız inşaatlarımızı biran evvel temelleri üzerine, ancak amel-salih amel ayırımı çerçevesinde özene bezene milimetrik hesaplar ile yükseltmeli, ince işçiliğini titizlik ile yerine getirmeli ve nihayetinde yaptığımız evlerin güzelliğini örnek olarak çevremize göstermeliyiz. Titizlik ve ince işçilik olmazsa evin güzelliği ortaya çıkmayacak ve alelade bir yapı olacaktır.

   Demem o ki… yaradanımız yüce kelamında “iman edip  AMEL işleyenler” demiyor “iman edip SALİH (titiz ve ince işçilik) AMEL işleyenler” ifadesi ile ameli noktada kriterini de belirlemiş oluyor. 

   Affınıza sığınarak bu kadar inşaat bilgisinden sonra iman ile amelin birbirinden ayrılmaz muhteşem bir kombinasyon olduğunu ancak  amelinde salih olmak kaydıyla değerlendiğini ifade ederek sonlu olan bu dünyadan ayrılmadan önce tedbirimizi almamızın geleceğimizi imar etme noktasında yaratılış gayemize uygun bir davranış olduğunu ifade etmek isterim.

    Aldığımız nefeslerin, attığımız adımların, konuştuğumuz kelimelerin hatta göz kırpışlarımızın dahi sayılı olduğu bu dünya serüvenimizde ihtiyaç duyduğumuz en değerli hazine imanın gereği olan salih ameli yani sermayeyi büyütmektir. Peki salih amel nedir?.....

     Allah(c.c) ın rızasına ulaştıran her düşünce ve eylemdir. Yani planlanan ve eyleme dönüşen her işte ALLAH (C.C) ın merkezde olmasıdır. İşimiz eksik bile olsa niyet rızaya ulaştıracaktır. Burada sizlere bildiğiniz amelleri sıralayacak değilim. Ancak temelde plan ve eylemlerin özde neye bina edileceğini bildirmektir. Eğer bizler hayatımızın her anına şahit alarak rabbimizi koyar ve kesintisiz bu ulvi gözlem altında ihlas ile bezenmiş niyetler ile hareket edersek salih ameli tanımlamış oluruz diye düşünüyorum.

 Günümüz dünyasında ateş çukurunun kenarından içine yuvarlandığımız derin delhizlerden kurtulmanın yegane yolu olan bu kriter tek çare olarak karşımızda dururken  bencillikten kurtulup tüm gücümüzü kullanarak bu kriteri hayatlarımıza hakim kılmalıyız. Allah (c.c) a emanet olunuz.

foto
Yazar: Nihat KORLAELÇİ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal