Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

Hastalıklara karşı oldukça önemli bir tedavi etkeni olan antibiyotikler, Bakteriyel temelli hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılır. Aslen kimyasal madde olan bu ilaçlar, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve onları öldürmektedir.

ANTİBİYOTİĞİN ZARARLARI

Antibiyotik kullanımı esasında zararlı olup, vücuda fazlaca olumsuz etkileri bulunmaktadır. Böbrek  veya karaciğer yetmezliği ile obezite bunlardan sadece bazılarıyken, en kötü ihtimalle ölümlere bile neden olabilmektedir.

1. Ciddi alerjik reaksiyonlara neden oluyor.  Bu alerjik reaksiyonlar sadece hafif bir kaşıntı ya da deri döküntüsü şeklinde gelişebildiği gibi, ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddetli olabiliyor.


2. Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor. Özellikle altta yatan karaciğer hastalığı olan kişilerin karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotiklerden kaçınılmaktadır.


3. Böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Böbrekler üzerine toksik etkiler oluşturarak organ yetmezliğini tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5’te biri, kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişiyor.


4. Antibiyotik ilişkili ishale yol açabiliyor. Normalde bağırsak içinde 400’den fazla bakteri türü bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi, fayda sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımı bu normal floradaki bakterilerin ölmesine ve böylelikle fırsatçı bakterilerin üremelerine ortam hazırlıyor ve böylelikle ishaller oluşabiliyor.


5. Çağın en büyük sorunlarından olan Obezite'nin de kaynaklarından biri antibiyotik. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde daha sık antibiyotik kullananlarda obezite daha çok görülüyor.


6. Bağırsak sistemine hasar verebiliyor. İshal dışında görülebilen sindirim sistemi yan etkileri arasında bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler de görülebiliyor.

-