Cougar tipi helikopterlerin ilk kazası değil!
Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 1996'dan bu yana görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterleri daha önce de birkaç defa kaza yaptığı bilgisi ortaya çıktı.
Cougar tipi helikopterlerin ilk kazası değil!

Bu tip helikopterlerin Türkiye'de daha önce karıştığı 3 kazada 28 asker hayatını kaybetmiş. Bugün Bitlis'in Tatvan ilçesinde meydana kazayla birlikte bu sayı 38'e yükseldi.

İlk kaza 1997'de meydana geldi

Kuzey Irak'ta 4 Haziran 1997 tarihinde icra edilen operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi'nde PKK tarafından atılan füze ile vurulmasının ardından düştü ve helikopterde bulunan 11 asker hayatını kaybetti.2003 yılındaki kazada 4 hayatını kaybetti, bir asker ise yaralandı

İlk kazadan 26 yıl sonra 29 Nisan 2003 tarihinde ise Isparta ilinde icra edilen eğitim uçuşunda meydana gelen kaza AS532 Cougar helikopterinin Türkiye'deki ikinci kazası olarak tarihe not edildi.

Eğitim uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına takılarak düşen AS532 Cougar helikopterinde bulunan 4 asker hayatını kaybederken, bir asker de ağır yaralandı.Üçüncü kaza ise 2017 yılında Şırnak'ta meydana geldi, 13 asker hayatını kaybetti

31 Mayıs 2017 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinde meydana gelen kazada içinde biri general, üst düzey rütbeli askerlerin de bulunduğu Coogeer tipi helikopter, kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak kaza kırıma uğradı. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2'si Albay olmak üzere 13 asker hayatını kaybetti.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougarlar, 842 kilometre menzile sahip. Saatte 278 kilometre hıza çıkabilen çift motorlu helikopterin uçuş ekibinde iki pilot ve bir teknisyen görev yapıyor. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-