Bingöl ovasının suya kavuşturulması halinde ova köyleri tarımla birlikte kalkınacak
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, Ova köyleri ziyaretleri ardından açıklamalarda bulunarak, verimli tarım arazisine sahip Bingöl ovasının suya kavuşturulması halinde ova köylerinin tarımla birlikte kalkınacağını dile getirdi.
Bingöl ovasının suya kavuşturulması halinde ova köyleri tarımla birlikte kalkınacak

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, şunları söyledi:

‘’Köy ziyaretlerimiz çerçevesinde ova arazilerini gezme, inceleme ve eksiklikleri görme fırsatımız oldu. Tarım arazilerimize sahip çıkma koruma ve gelecek nesillere bırakma adına başta yetkililer olmak üzere tüm vatandaşlarımız da bu konuda duyarlı olmalı ve elinden geleni yapmalıdır. Örneğin; kapalı sulama sistemi yapılmış fakat su verilmediği için özellikle Çeltik Köyü çevresinde yapılan sulama sistemi atıl duruma düşmüştür. Yine ister yeni ister eski olsun yapılan kapalı sulama sistemleri faaliyete geçirilmeli ve her türlü takibatı yapılmalıdır. Ayrıca halkımızın da bu ve benzeri durumlarla ilgili bilinçlendirilmesi  gerekmektedir.”

Son olarak Alpaya, ayrıca önemli konulardan biri de tarım arazilerinin işlevlsel hale gelebilmesi için araziler üzerinde tarım evleri hariç yapı ruhsatı verilmemesi ve tarım ve hayvancılık gibi konularda devletin yaptığı tüm teşvikler sağlıklı bir denetime tabi tutulmalıdır. Sonuç olarak, İlimizde Sütaş’ında olmasını da göz önünde bulundurularak, tarım arazileri bu doğrultuda değerlendirilip şekillenmelidir. Şeklinde konuştu.Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-